Bydlení

Vybrat správné chovné zařízení je první problém, který je potřeba vyřešit ještě před koupí osmáků degu. Není možné nechat je volně pobíhat po místnosti, i když by se jim to určité moc líbilo :D. Osmáci jsou opravdu vášnivými hlodavci a vše co jen trochu jde, okamžitě likvidují. Samozřejmě můžeme osmáky volně pouštět (až si zvyknou na nové bydlení a i na nás, jako na nové majitele) a je to velmi vhodné pro jejich spokojenost, ale pouze pod ostražitým dohledem. Osmáci patří ke zvířatům, která dobře nejen šplhají ale i skáčou, proto je nutné s tím počítat při výběru vhodné ubikace. I jejich prostorové nároky jsou poměrně značné, vždy je lepší zajistit jim prostoru více než méně. Obecně lze říci že postačující je ubikace o velikosti 100x60x60 cm. Osmáky lze chovat ideálně v klecích či voliérách, případně v dobře větraných teráriích či vitrínách. 

Výběr klecí na našem trhu je dostačující, není problém větší klec sehnat. Výhodou klecí je snadné uchycení větví ke šplhání a napáječek a dobré větrání. Průmyslově vyráběné klece mají spodní části vyráběné z plastu. Tyto plastové vany osmáci velice snadno a hlavně brzy prokoušou (a vydají na neschválený výlet). Je potřeba hrany této plastové vany nějak zajistit proti prokousání, mě se osvědčily plechové lišty, které mi drží na místě samotná váha klece. Další nevýhodou plastové vany je její výška, jsou většinou dost nízké a osmáci podestýlku svým pobíháním a hrabáním vyhážou do okruhu téměř jednoho metru od klece (v tom jsou opravdu přeborníci). U větších klecí je vzdálenost drátů mezi sebou tak velká, že jimi můžou utéci mláďata, na to při odchovu mláďat pozor. Plastovou vanu lze vyměnit za skleněnou nádržku dostatečné výšky (vyrobenou na zakázku) nebo za kovovou vanu.

moje klec o rozměrech 80 x 48 x 120 cm

stejná klec jiné už okousané vybavení :D

klec na odchov mláďat o rozměrech 71×40×78 cm

marodka 

klec pro osmáčí seniory o rozměrech 71×40×78 

plechová ochrana hran plastové vany klece                                                                               sponka proti otevření klece


Stejně důležité jako je výběr správné ubikace je i výběr a množství vnitřního vybavení ubikací. Osmáci jsou velmi zábavní a čilí společníci, kteří pořád vymýšlí nějaké lumpárny, proto potřebují dostatek prostoru a především dostatek možností k pohybu. Ubikaci proto řešíme tak, aby se v ní osmáci nenudili. Umisťujeme jim do ubikací různé větve, dřevěná patra, prolézačky, prkénka, prolézačky, prolézačky nebo domečky ze sena. Důležitou součástí je i bezpečný kolotoč (dřevěný nebo kovová běhací "miska" jako kolotoč) nebo běhací talíř. K základnímu vybavení patří samozřejmě napáječky (mě se osvědčily napáječky skleněné), misky na krmivo, je vhodné umístit stejný počet mističek, co máte v ubikaci osmáků aby se zbytečně neprali o krmivo u jedné misky (já používám nerezové závěsné misky přidělané ve výšce na boku klece u poličky). Stejně jako činčily mají i osmáci velmi rádi písečné koupele, které mají hygienickou funkci a udržují jejich srst v dokonalé formě. Stejně jako speciální písek se dají koupit i speciální pískové koupelny. Základem správné ubikace je spousta šplhacího materiálu, který si můžete sami vyrobit doma - různé mosty, poličky, žebříky a nebo látkové tunely, hamaky, "látkové poličky"(u nás padací záchrany). Jako úkryty můžeme použít větší dřevěné domečky, stromové dutiny, nebo u nás velmi oblíbené látkové hamaky a kupované papuče. 


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky